All Products
-
Magnesium Sulphate Salt
-
Ammonium Sulphate Chemical
-
Sodium Carbonate Chemical
-
Calcium Chloride Chemical
-
Magnesium Chloride Chemical
-
Magnesium Oxide
-
Raw Material Chemicals
-
Sodium Metabisulfite Chemical
-
Sodium Bicarbonate Chemical
-
Poly Aluminium Chloride
-
Aluminium Sulphate Salt
-
Ferrous Sulfate Chemical
-
Industrial Salt
-
Sodium Sulfite
-
Sodium Sulphate
-
Agriculture Fertilizers
-
Jaime GonzalezBuilding Chemistry, Shaping Tomorrow! We trust that JIUCHONG will continue to deliver excellent products and services, ensuring long-term mutual success.
Keywords [ anhydrous magnesium chloride soluble in water ] match 106 Products.
Melting Point 714.C Magnesium Chloride Anhydrous Odorless 25-1000kg Package Density 2.32G/cm3
| Package: | 25kg / 50kg / 1000kg Or Customized |
|---|---|
| Odor: | Odorless |
| Molecular Weight: | 95.21 G/mol |
50kg 1000kg Magnesium Chloride Chemical Mgcl2 Anhydrous White Grey Flake
| MOQ: | 50 Kg |
|---|---|
| Loading Port: | Dalian / Qingdao Port |
| Purity: | 99% |
White Raw Material Chemicals 46%Min MgCl2 Magnesium Chloride Hexahydrate Prills
| Application: | Industrial Use |
|---|---|
| Appearance: | White Prills |
| Purity: | 46% Min |
46% Magnesium Chloride Chemical Magnesium Chloride Hexahydrate For Snow Melt Agent
| Molecular Weight: | 203.3 |
|---|---|
| CAS NO.: | 7791-18-6 |
| Grade Standard: | Industrial / Food Grade |
MgCl2 46% Min Magnesium Chloride Hexahydrate Powder CAS 7791-18-6
| CAS: | 7791-18-6 |
|---|---|
| Package: | 25kg/50kg/1000kg PP + PE Bag |
| Appearance: | White Powder |
Purity 95.21 G/mol Magnesium Chloride Anhydrous Free Sample Included Boiling Point 1412.C
| Hs Code: | 2827310000 |
|---|---|
| Molecular Weight: | 95.21 G/mol |
| Boiling Point: | 1412°C |
Granules Anhydrous Magnesium Sulphate Agriculture Fertilizer Uses 98%Min
| Shape: | Granules |
|---|---|
| Color: | White Color |
| Boiling Point: | 330 ℃ At 760 MmHg |
Sodium Sulfate Powder Na2SO4 Sodium Sulphate Anhydrous For Paper Detergent Glass Textile Dyes Etc Soluble In Water
| Chemical Formula: | Na2SO4 |
|---|---|
| Appearance: | White Crastal Powder |
| Shelf Life: | 2 Years Proper Storage |
Industrial Grade Water Treatment Pac Poly Aluminium Chloride Powder 28%
| Classification: | Chemical Auxiliary Agent |
|---|---|
| MOQ: | 3 Tons |
| Other Names: | PAC |
SGS Water Soluble Magnesium Sulphate Anhydrous White Granules For Fertilizer
| CAS NO.: | 7487-88-9 |
|---|---|
| Purity: | 98% Min |
| Grade:: | Industrial, Agricultural Grade |

